Грција: Нова демократија на Мицотакис со убедлива победа на изборите

2 mins read

АТИНА (АА) – Владејачката партија на премиерот Кирјакос Мицотакис, Нова демократија (НД), извојува убедлива победа на парламентарните избори во Грција што се одржаа вчера, но недоволна за формирање Влада, јавува Анадолу.

Нецелосните резултати од речиси 90 отсто од избирачките места покажаа дека Нова демократија освоила 40,8 отсто од гласовите, а по неа е Сириза на поранешниот премиер Алексис Ципрас со 20,06 отсто.

На изборите во 2019 година, НД заврши со 39,85 отсто од гласовите, додека Сириза беше втора со 31,53 отсто.

Резултатите објавени од Министерството за внатрешни работи покажаа дека социјалдемократската ПАСОК-КИНАЛ освоила 11,65 отсто, Грчката комунистичка партија (ККЕ) 7,16 отсто, додека екстремно десничарската партија Грчко решение 4,47 отсто од гласовите.

Со 2,56 отсто, партијата МеРА25 на поранешниот министер за финансии Јанис Варуфакис не успеа да го достигне прагот од 3 отсто за повторно да влезе во Парламентот.

Ултраконзервативната партија Победа, која наводно е поддржана од Грчката црква, освои 2,93 отсто од гласовите на првите избори.

Слично на тоа, левичарската партија Пловење за слобода на поранешната претседателка на Собранието, Зои Константопулу, која се отцепи од Сириза во 2015 година, имаше подобри резултати од очекуваното и освои 2,85 отсто од гласовите.

Одѕивот на гласачите, според официјалните бројки, бил нешто над 60 отсто.

Резултатите означија голем неуспех на анкетите на јавното мнение во Грција. На пример, најновото истражување покажа дека НД ќе добие околу 36 отсто, Сириза дека е на пат до 30 отсто, додека МеРА25 предвидуваа да обезбеди 4 отсто од гласовите.

– Што понатаму за Грција?

И покрај големата победа, партијата на Мицотакис нема да може сама да формира Влада поради последните промени во грчкиот изборен систем.

Грчката претседателка Катерина Сакеларопулу на лидерот на најголемата партија ќе му даде рок од три дена да формира коалиција.

Ако не успее тоа, мандатот ќе оди кај втората по големина партија, а потоа на третата.

Ако партиите не можат да постигнат договор, претседателката ќе одржи последен состанок со лидерите во обид да се формира влада или да финализира привремена администрација за да се пречека уште еден круг избори.

Во случај и понатаму да нема договор, таа ќе назначи техничка влада која ќе ја води Грција до новите избори, што би се одржале на 25 јуни.

Висок судски претставник, кој мора да биде шеф на еден од трите најголеми судови во Грција, ќе биде назначен за технички премиер.

Во вториот круг, системот ќе се насочи на полупропорционална застапеност.

Според овој систем, победничката партија добива бонус од 20 места ако има најмалку 25 отсто од гласовите, и до 50 места доколку има околу 40 отсто.

– „Грците сакаат силна влада“ –

Во својата прва изјава по резултатите, Мицотакис истакна дека резултатите од гласачките кутии се „стожерни“.

„Ви благодарам од дното на моето срце“, рече тој, обраќајќи им се на поддржувачите во седиштето на партијата.

Тој рече дека резултатите покажуваат дека грчкиот народ сака силна влада, нагласувајќи дека неговата партија е подготвена за вториот круг следниот месец.

Лидерот на Сириза, Ципрас, призна дека резултатите се „екстремно негативни“ за неговата партија.

Поранешниот премиер рече дека му се јавил на Мицотакис за да му ја честита победата.

„Внатрешните тела на Сириза веднаш ќе се состанат за да ги проценат резултатите“, додаде тој.

Водачот на Грчката комунистичка партија (ККЕ), Димитрис Куцубас, ги поздрави резултатите како победа за неговата партија и грчката работничка класа, додека лидерот на ПАСОК-КИНАЛ, Никос Андрулакис, исто така, изрази задоволство од придобивките што ги постигна неговата партија на вчерашните избори.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Турски МИТ на северот на Ирак неутрализира терорист на ПКК/КЏК одговорен за комуникациите

Следно

Денот на враќање на учениците во „Рибникар“: Се појавиле само половина од децата, делот каде што се случи масакрот не се користи

Latest from Blog