Турската инфлација се намали во март

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Годишната стапка на турската инфлација во март изнесуваше 50,51 отсто, што е намалување од 55,18 отсто колку што изнесуваше во февруари, покажаа официјалните бројки, пренесува Анадолу.

Во март минатата година истата стапка изнесуваше 61,14 отсто, покажуваат податоците на турскиот Институт за статистика (ТуркСтат).

Меѓу главните групи, најголем годишен пораст на цените се забележани во хотелите, кафулињата и рестораните со 70,73 отсто, потоа храната и безалкохолните пијалаци 67,89 отсто и здравјето 64,68 отсто.

На месечна основа, стапката на инфлација изнесуваше 2,29 отсто во март, што е намалување од 3,15 отсто ​​​​​​​колку што изнесуваше во февруари и 5,46 отсто од март 2022 година.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

38 УМЕТНИЦИ НА 14. МЕЃУНАРОДНО БИЕНАЛЕ НА МЛАДИ ВО МСУ, ТЕМАТА Е „БУДЕЊА“

Следно

САД започнуваат дводневна трилатерална поморска вежба со Јужна Кореја и Јапонија

Latest from Blog