Стано: Одлуката на Косово за укинување на Управувачкиот тим за ЗСО го нарушува духот на договорот за дијалог

1 min read

Стано рече дека посредниците во дијалогот ќе ги поканат главните преговарачи да започнат преговори, а доколку има потреба ќе биде поканет и Управувачкиот тим да учествува во процесот

Одлуката на Косово да го распушти Управувачкиот тим кој го подготви Статутот на Заедницата на српски општини (ЗСО), го крши словото и духот на договорот за дијалог. Секоја одлука во врска со тимот мора да биде одобрена во рамките на дијалогот меѓу Белград и Приштина, со посредство на Европската Унија, изјави портпаролот на Унијата, Петар Стано, јавува дописникот на МИА од Белград.

Стано нагласи дека според договорите постигнати за дијалогот, јасно е дека Управувачкиот тим мора да функционира до донесување на статутот на ЗСО.

Тој потсети дека првиот нацрт беше претставен од страна на овој тим на 2 мај за време на разговорите на високо ниво, со кои беше започнат преговарачкиот процес.

Стано рече дека посредниците во дијалогот ќе ги поканат главните преговарачи да започнат преговори, а доколку има потреба, ќе биде поканет и Управувачкиот тим да учествува во процесот.

„ЕУ како посредник ќе ги покани главните преговарачи и нивните експерти во Брисел за да започнат преговори за повелбата. Очекуваме двете страни да се вклучат во процесот конструктивно и со добра волја и брзо да ги завршат преговорите. На 2 мај, високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, им рече на двете страни дека Управувачкиот тим ќе биде поканет да учествува во процесот доколку е потребно, што ќе го утврди модераторот на ЕУ“,

рече Стано.

Претходно директорот на Канцеларијата за Косово, Петар Петковиќ, изјави дека „Косово со премиерот Албин Курти донесе еднострана и незаконска одлука за распуштање на Управувачкиот тим кој го подготви нацртот на Статутот на ЗСО и го претстави во вторник во Брисел, на што немаат право ниту Курти ниту неговиот министер за локална самоуправа“.

Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти завчера во Брисел седнаа на заедничка маса. Средбата се одржа со посредство на Европската Унија. На неа, беше усвоена Декларацијата за исчезнатите лица. За ЗСО не беше постигнат договор. Имено, Курти оцени дека презентираниот нацрт статут на Заедницата на општините со српско мнозинство (ЗСО) на Косово ја претставува желбата на Србија да формира една Република Српска на Косово.

Вучиќ изјави дека имал тешки средби во Брисел и дека е многу загрижен бидејќи за клучното прашање за формирањето на ЗСО, Приштина не сака да ја исполни својата обврска од пред 10 години.

„Го знаев тоа, но денеска првпат удривме во ѕид и беше јасно од моментот кога беше воведен Нацртот и начинот на кој се обидоа да ги понижат двете жени кои го направија тоа, до нивната реакција потоа, дека тоа е неприфатливо од нив“,

изјави Вучиќ и додаде дека од Приштина велат дека тоа не е во согласност со косовскиот устав.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Украина: 21 лице загинаа во руските напади во Херсон

Следно

В недела во Ѓорче Петров ќе се вози велосипедска крос-кантри трка

Latest from Blog