Украина: 21 лице загинаа во руските напади во Херсон

1 min read

КИЕВ (АА) – Најмалку 21 лице загинаа, а 48 се повредени во руските воздушни напади врз украинската област Херсон, јавува Анадолу.

„Дваесет и едно лице загинаа, а 48 се ранети. Сите се цивили. Во еден ден. Во еден регион. Мое сочувство до семејствата и пријателите на жртвите“, рече украинскиот претседател Владимир Зеленски.

Тој додаде дека цел на нападот биле железничка станица, куќа, супермаркет и бензинска пумпа.

„Никогаш нема да им простиме на виновниците. Ќе ја победиме злата држава и ќе ги повикаме на одговорност сите виновници“, рече Зеленски.

Во руско-украинската војна, која трае од февруари минатата година, според последните податоци на Обединетите нации, загинале 8.709 цивили, а 14.666 се ранети.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Претходно

САЕМOT НА КНИГА ПОЧНУВА ДЕНЕС И ЌЕ ТРАЕ ДО 10 МАЈ, ЈСП УШТЕ НЕ ОДГОВОРИЛО ДАЛИ ЌЕ ПУШТИ ЛИНИЈА ДО „БОРИС ТРАЈКОВСКИ“

Следно

Стано: Одлуката на Косово за укинување на Управувачкиот тим за ЗСО го нарушува духот на договорот за дијалог

Latest from Blog