Синот на српскиот претседател го чуваат пет вооружени лица во БиХ – Вучиќ: Тој е таму приватно

1 min read

Српскиот политички аналитичар Бошко Јакшиќ за весникот „Данас“ изјави дека ниту Сталин ниту Тито не ги праќале членовите на своите семејства на такви манифестации

Синот на српскиот претседател Данило Вучиќ, кој учествуваше на прославата на 9 јануари, Денот на Република Српска, престојува во Босна и Херцеговина придружуван од вооружени припадници на српската полиција, објавија медиумите во Босна и Херцеговина како одговор на тврдењата на Александар Вучиќ дека неговиот син во Босна и Херцеговина престојува исклучиво како приватно лице.

Српската амбасада во Сараево преку дипломатски канали го известила Министерството за надворешни работи на БиХ дека Данило Вучиќ доаѓа во таа земја од 8 до 11 јануари со намера да ги посети Бања Лука и Јахорина и дека тие денови ќе биде придружуван од пет вооружени лица, се наведува во писмото, чиј примерок објави порталот Истрага.ба, близок до безбедносните служби во Босна и Херцеговина.

За синот на Вучиќ, кој патува со придружба во два луксузни автомобили, побарано е повластен третман при минување на меѓудржавната граница, односно непречен премин, како и обезбедување дополнително осигурување за време на неговиот престој во Босна и Херцеговина.

Данило Вучиќ во понеделникот беше во источно Сараево, каде 9 јануари беше одбележан со парада како Ден на РС, и покрај пресудата на Уставниот суд на Босна и Херцеговина, кој го прогласи одбележувањето на тој датум за неуставно.

Заедно со претседателот на РС, Милорад Додик, на специјалниот форум беа присутни сите значајни ентитетски политичари, а со нив беа и српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ и некои други министри во српската влада.

Веднаш зад нив на говорницата стоеше и Данило Вучиќ, што го регистрираа сите медиуми, а овој факт предизвика бројни реакции и прашања што точно претставува таму синот на претседателот на Србија и каква порака испраќа неговиот татко, пишува Индекс.хр

Српскиот политички аналитичар Бошко Јакшиќ за весникот „Данас“ изјави дека ниту Сталин ниту Тито не ги праќале членовите на нивните семејства на такви манифестации.

„Овде недостигаше уште Ивица Дачиќ се појави со синот, за да се заокружи балканската варијанта на непотизам“,

изјави Јакшиќ.

Ваквите коментари многу го налутија Александар Вучиќ, па тој на Инстаграм објави дека сега тој и неговиот син се изложени на „најодвратни напади“ и тоа само затоа што Данило Вучиќ отишол да го прослави Денот на РС.

„Тајкунските медиуми во Белград, Загреб и Сараево лажеа дека тој е дел од официјалната делегација на Србија“,

напиша Вучиќ, објаснувајќи дека заминувањето на неговиот син да слави неуставен празник во Источно Сараево било само „желба на Данило и ништо повеќе“.

Тој додаде дека е горд бидејќи неговиот син има љубов кон Република Српска и Србите во Косово.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Скопјанец со остар предмет избодел 18-годишник

Следно

Лидерите на ЕУ и НАТО потпишаа трета декларација за подобрување на партнерството

Latest from Blog