Силни повторливи земјотреси со над 5,5 степени ги потресоа Филипини

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Неколку повторливи земјотреси со јачина над 5 степени според Рихтеровата скала ги погодија Филипините, пренесува Анадолу.

Според Геолошкиот институт на САД, земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала попладнево ја погодил оваа земја во Југоисточна Азија.

Силниот потрес бил почувствуван во планинската провинција за ископување злато Давао де Оро на островот Минданао.

Филипинскиот институт за вулканологија и сеизмологија соопшти дека земјотресот бил со јачина од 5,9 степени, по што следувал уште еден земјотрес со јачина од 5,6 степени.

Денеска беа регистрирани уште неколку потреси со помала јачина, но нема информации за евентуална штета.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Земјотрес со јачина од 4,7 степени ја потресе турската област Кајсери

Следно

Студентите од Архитектонски факултет со идеи за нов студентски кампус

Latest from Blog