САД објавија фотографии од остатоците од кинескиот балон

1 min read

Американските власти соопштија дека балонот бил висок околу 60 метри, а долниот дел по големина е споредлив со помалите патнички авиони и тежел повеќе од илјада килограми

Американската морнарица објави фотографии од кинескиот балон за надзор кој беше соборен во саботата откако неколку дена леташе над територијата на САД. Американски експерти детално ќе ги испитаат остатоците за да утврдат дали се работи за шпионски балон или за цивилен балон, како што тврдат кинеските власти.

Командата на американската морнарица на својот Фејсбук профил објави неколку фотографии на кои се гледа како големи парчиња од балонот се вовлекуваат во чамец.

Фото: Фејсбук/U.S. Fleet Forces

Првите остатоци од кинескиот балон беа пронајдени еден ден откако беше соборен од американски воен авион над Атлантскиот Океан во саботата во близина на Миртл Бич, Јужна Каролина.

Според морнарицата, остатоците од балонот се расфрлани на површина од единаесет километри во обем.

Фото: Фејсбук/U.S. Fleet Forces

Американските власти соопштија дека балонот бил висок околу 60 метри, а долниот дел по големина е споредлив со помалите патнички авиони и тежел повеќе од илјада килограми.

Според Би-би-си, експертите велат дека со проучување на остатоците од балонот, САД би можеле да добијат вреден увид во кинеската технологија и техниките за воздушно надгледување, што ќе им овозможи подобро да разберат за какви операции бил способен балонот и како пренесувал информации.

Фото: Фејсбук/U.S. Fleet Forces

Пекинг сè уште тврди дека се работи за цивилен балон за метеоролошки истражувања кој случајно навлегол во воздушниот простор на САД.

Од друга страна, САД тврдат дека балонот бил шпионски, поради што државниот секретар Ентони Блинкен ја откажал претходно планираната посета на Кина.

Блинкен ја нарече акцијата на Кина неодговорна и неприфатлива, а кинеското Министерство за надворешни работи во понеделникот предупреди дека соборувањето на балонот сериозно ќе ги оштети односите меѓу двете земји.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Приведен крадец од Скопје баран со централна потерница

Следно

Свечено пуштена во употреба нова пешачко-велосипедска патека во Петровец

Latest from Blog