Свечено пуштена во употреба нова пешачко-велосипедска патека во Петровец

1 min read

Денеска во скопската општина Петровец беше свечено пуштена во употрева нова пешачко-велосипедска патека во должина од 2.050 метри и ширина 3 метри.

Пешачка патека ги спојува двете најголеми населени места во општина Петровец, тоа е населеното место Петровец и населеното место Р`жаничино.

-Средствата во висина од 23 милиони денари кои беа за да се изгради оваа пешачка патека во целост се обезбедени од буџетот на општина Петровец. Ова пешачка патека е изградена пред се значи за децата, учениците наши кои учат овдека во ОУ „Кочо Рацин“-Петровец бидејќи знаеме колку е зголемен сообраќајот по регионалниот пат, тоа го ветивме и ние сме сведоци дека она што јас заедно со моите советници го ветив пред изборите дека ќе изградиме оваа пешачко-велосипедска патека, денес сме сведоци дека само за година и неколку месеци веќе е реализиран овој капитален проект за општина Петровец, рече денеска Борче Митевски, градоначалник на општина Петровец.

Порача дека ќе продолжат да аботат во интерес на граѓаните. 

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

САД објавија фотографии од остатоците од кинескиот балон

Следно

„ЗАСВИРИ ЕДНА НАША, МИЛАНЕ“, СУЗАНА СПАСОВСКА СО ПЕСНА ГИ РАСПЛАКА СИТЕ НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ЗА ЗАВКОВ

Latest from Blog