Русија ги замрзна сметките на финската амбасада и конзулат

1 min read

ВАРШАВА (АА) – Русија ги замрзна банкарските сметки на финската амбасада во Москва и на конзулатот на земјата во градот Санкт Петербург, пренесува Анадолу.

Русија ги замрзна банкарските сметки на финската амбасада и генералниот конзулат во земјата, објави финскиот весник „Хелсингин саномат“.

Финското Министерство за надворешни работи потврди дека не може да се пристапи до сметките, дека ситуацијата е сериозна и дека го истражуваат случајот.

Исто така, се вели дека Финска стапила во контакт со руските власти во врска со ова прашање.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Успех на средношколците од Скопје на 31. Меѓународна филозофска олимпијада 17.5.2023

Следно

Би-би-си: На албанските затвореници британската влада им плаќа 1 500 фунти за да се вратат дома

Latest from Blog

Кралот на неблагодарните

Планинарот Равичандар Тарумалингам е најден во озлогласената „смртна зона“ на Еверест, на околу 8.300 метри, каде