Расте бројот на жртви од земјотресите во Турција и Сирија: СЗО стравува дека билансот може драматично да се зголеми

1 min read

Директно или индиректно, повеќе од 23 милиони луѓе би можеле да бидат погодени од катастрофалните земјотреси

Турските спасувачи извлекуваат жртви од под урнатини во Дијабакир/Фото: EPA-EFE/REFIK TEKIN

Уште една студена ноќ во очајна трка со времето за да се спасат заробени луѓе под урнатините, поминаа спасувачките екипи во Турција и Сирија.

Последните информации од двете држави говорат дека повеќе од 7 800 луѓе загинаа во разорните земјотреси од понеделникот, а Светската здравствена организација (СЗО), пак, стравува дека црниот биланс може драматично да се зголеми бидејќи спасувачките екипи може да пронајдат уште голем број тела под урнатините.

Директно или индиректно, повеќе од 23 милиони луѓе, според прогнозите, би можеле да бидат погодени од катастрофалните земјотреси.

Во извлекувањето на заробени лица и жртви од под урнатините учествуваат и роднини кои се приклучија на спасувачките екипи, а паралелно на помош во Турција пристигнуваат и тимови од голем број земји ширум светот.

Меѓу земјите кои испратија помош е и Северна Македонија од каде вчера 22 припадници на Баталјонот за специјални сили отпатуваа за Турција. Покрај нив, земјава испраќа и две кучиња обучени за трагање и двајца водачи.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Овој скопски локал нуди бесплатно кафе за сите кои ќе донираат

Следно

Ердоган во посета на регионите на југот од Туркије погодени од земјотресите

Latest from Blog