Поради магла, во Ресен и на планинскиот превој Ѓавато видливоста е намалена до 50 метри

1 min read

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата, информираат од АМСМ

Поради магла намалена е видловоста до 50 метри на патиштата во Ресен и на планинскиот превој Ѓавато, информираат од Автомото сојузот на Македонија (АМСМ).

Сообраќајот на државните патишта, велат оттаму, се одвива непречено, по наместа влажни коловози.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

Од АМСМ препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони.

Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

ИЗВОР: 360stepeni.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

Фатен криминалец осуден на казна затвор од 20 години

Следно

Шалтерите за наплата на вода во петок ќе работат со редовно работно време

Latest from Blog