Почина Џина Лолобриџида – најубавата жена на светот

1 min read

Нејзината филмска кариера почнала да бледнее во втората половина на 1960-ите, по што повеќе се посвети на фотографирањето, вајарството и политиката

На 95-годишна возраст почина Џина Лолобриџида, една од најголемите ѕвезди на европскиот филм во 1950-ите и 1960-ите, објави италијанската новинска агенција „Анса“. Своевремено наречена „најубавата жена на светот“, Лолобриџида глумеше покрај Хамфри Богарт, Ерол Флин, Френк Синатра и Рок Хадсон.

Фото: EPA/CLAUDIO ONORATI

Лолобриџида била родена на 4 јули 1927 година. Таа студирала вајарство на римската академија за ликовни уметности. Во 1947 го освоила третото место на изборот за Мис Италија и потоа се омажила за словенечкиот лекар Милко Шкофич, но и го привлекла вниманието на американскиот филмски могул Хауард Хјуз, кој не само што ѝ понудил слава во Холивуд, туку и брак. По тримесечен престој во САД, Хјуз ѝ понудил седумгодишен договор, кој бил прескап за холивудските студија да ја ангажираат, па Лолобриџида се вратила во Европа.

Фото: EPA/VLADIMIR MASHATIN

Нејзината филмска кариера почнала да бледнее во втората половина на 1960-ите, по што повеќе се посвети на фотографирањето, вајарството и политиката.

Во август минатата година, Лолобриџида се кандидираше за сенатор на претстојните национални избори на крајот на септември. Таа беше номинирана од предизборната листа Суверена и народна Италија, која ја поддржуваат Комунистичката партија, Социјалистичката партија, движењето Граѓанска акција, Сè уште е Италија и Да се ​​врати Италија.

Лолобриџида, која ја напушти седмата уметност пред околу 30 години, учествуваше во 1999 годинa на изборите за Европскиот парламент, но не беше избрана, бидејќи имаше едвај 10.000 гласови.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Приведен гостиварец поради бегство од затвор

Следно

Кремљ негира дека Русија гаѓала станбена зграда во Дњепар

Latest from Blog