Пакет со кадифено мече и жици: Поради добиена лажна бомба, евакуиран Парламентот на Холандија

1 min read

Парламентот на Холандија денеска беше евакуиран по добиена лажна бомба.

По еден час, откако беа извршени проверки полицијата дозволи враќање во зградата.

Лидерот на Партијата на слободата и пратеник, Герт Вилдерс изјави дека лажната бомба била наменета за него и дека тоа е причината за евакуацијата.

– Пакет со кадифено мече и жици беше доставен во мојата канцеларија во Парламентот. За среќа немаше експлозив и не беше опасно, но не беше ниту забавно, напиша Вилдерс на Твитер.

Вилдерс е најпознат по неговите критики кон исламот и со години живее под строги безбедносни мерки бидејќи добива смртни закани. (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Ден за еко-едукација во скопската гимназија „Кочо Рацин“

Следно

Танзанија го депортираше озлогласениот јужноафрикански бегалец кој ја лажирал сопствената смрт во пожар во затвор

Latest from Blog

Тухел останува во Баерн

Германскиот стратег Томас Тухел и следната сезона ќе биде тренер на минхенски Баерн, потврди претседателот на