Ден за еко-едукација во скопската гимназија „Кочо Рацин“

1 min read

Денеска во средното училиште на Град Скопје ,,Кочо Рацин” учениците и наставниот кадар со екипите на Град Скопје и ЈП Комунална хигиена, беа дел од еко-едукација за подигнување на свеста кај младите за правилно постапување со комуналниот отпад и акција за чистење и собирање отпад.

На настанот присуствуваше и градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска. 

-Учениците имаа можност да учествуваат во селектирање на собраниот отпад од просториите и околината на училиштето, односно кабаст и електронски отпад, хартија, пластика и стакло, со цел развивање на свеста на младите и нивното вклучување во активностите за зачувување на животната средина. Младите се нашата иднина и тие треба да бидат предводници на промените и вклучени во реализација на проектите за почиста и здрава животна средина, порачаа денеска од Град Скопје. 

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Норвешка протерува 15 руски разузнавачи

Следно

Пакет со кадифено мече и жици: Поради добиена лажна бомба, евакуиран Парламентот на Холандија

Latest from Blog