ОВОЈ СЕИЗМОЛОГ ЌЕ ВИ ЈА ЗАЛЕДИ КРВТА – денешниот земјотрес во Романија е само подготовка за тоа што следува, не е главниот на Балканот!

1 min read

Романија денеска ја погоди земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала, а сеизмологот Славица Радовановиќ од Србија вели дека овој земјотрес бил плиток и не бил силен.

„Според моето искуство, не само што не би рекла дека е главен, ова е само еден сегмент од долготрајната подготовка за голем земјотрес во Романија“, изјави денеска Радовановиќ веднаш по земјотресот во Романија.

Радовановиќ во неколку изјави предупреди дека на Романија и се заканува силен земјотрес.

Денешниот земјотрес е почувствуван во Вршац и во Белград.

Земјотресот се случил на длабочина од 8 километри, на 73 километри североисточно од градот Дробета-Турну Северин на југозападот на земјата, а во близина на границата со Србија и 14 километри северозападно од градот Таргу Зију. Земјотресот е почувствуван и во Белград.

Министерството за внатрешни работи потврди дека земјотресот бил почувствуван и во Србија, кое го објави на својата страница на Инстаграм.

По земјотресот од 5,2, Романија половина час подоцна беше погодена од земјотрес со јачина од 3 степени.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Возач во Њујорк бегал од полицијата и удрил во група пешаци, повредени се осум лица

Следно

Нов Зеланд прогласи вонредна состојба

Latest from Blog