Нов Зеланд прогласи вонредна состојба

1 min read

Циклонот Габриел зафати област околу 100 километри североисточно од Окленд и ги опустоши помалите острови. Меетсервис објави дека обилните врнежи во областа Окленд веќе поминале, но сега ќе го зафатат јужниот дел на островот

Владата на Нов Зеланд прогласи национална вонредна состојба, трет пат во својата историја, откако циклонот Габриел предизвика поројни поплави, лизгање на земјиштето и огромни бранови низ Северниот Остров.

„Времето е без преседан и во голема мера влијае на поголемиот дел од Северниот Остров“,

рече министерот за управување со вонредни состојби Киеран МекАнулти.

Национална вонредна состојба беше прогласена само два пати претходно – по земјотресот со јачина од 6,3 степени во Крајстчерч во 2011 година и во раните денови на пандемијата на коронавирус.

Циклонот Габриел зафати област околу 100 километри североисточно од Окленд и ги опустоши помалите острови. Меетсервис објави дека обилните врнежи во областа Окленд веќе поминале, но сега ќе го зафатат јужниот дел на островот.

Циклонот донесе силен дожд, предизвика поплави и силен ветер низ Северниот Остров, поради што жителите на бројни помали крајбрежни градови беа евакуирани. Поставени се центри за евакуација низ целиот Северен Остров. Многу жители се без струја, патиштата се затворени, а некои градови се целосно отсечени од остатокот од островот.

Фото: Илустрација

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

ОВОЈ СЕИЗМОЛОГ ЌЕ ВИ ЈА ЗАЛЕДИ КРВТА – денешниот земјотрес во Романија е само подготовка за тоа што следува, не е главниот на Балканот!

Следно

Остатоци од соборен кинески балон пронајдени во Атлантскиот океан, соопштија САД 

Latest from Blog