Наместо пауза – протест: Здравствените работници го искажуваат незадоволството, бараат решавање на проблемите

1 min read

Здравствените работници денеска ја користат паузата за протест преку кој бараат да се потпише Колективен договор за израмнување на платите според последната корекција на минималната плата од 2022 година, како и неисплатениот регрес.

Синдикатот на Клинички побара состанок со Владата, со цел да се реши проблемот со покачувањата на платата.

Пациентите што ќе дојдат нема да бидат вратени, потенцираат од синдикатот. Освен синдикатот на клинички, со исти барања, ќе протестираат и здравствените работници кои членуваат во независниот синдикат за здравство при ССМ.

Сепак, дел од синдикатите на здравствените работници, како што е независниот медицински синикат се повлекуваат од најавите за тужби кон ФЗО и нема да организираат протести, откако почна исплатата на јануарската плата.

Дополнително, протестот се организира и поради незадоволството од незаконското доцнење на платите, поради хакерскиот напад на системот на Фондот за здравство.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

УТРОВО НОВ ЗЕМЈОТРЕС ВО ТУРЦИЈА – деветти потрес во последните 68 часа, жителите око не може да склопат

Следно

ЕРТ: Нова демократија во просек има за 6,5 отсто повисок рејтинг од СИРИЗА

Latest from Blog