ЕРТ: Нова демократија во просек има за 6,5 отсто повисок рејтинг од СИРИЗА

1 min read

Грчката владејачка партија Нова Демократија во просек има предност од 6,5 отсто пред опозициската СИРИЗА, согласно анализата на последните анкети во земјата, направена и објавена од грчката државна телевизија ЕРТ.

ЕРТ ги анализира резултатите од осум истражувања на јавното мислење спроведени од почетокот на годинава, а според кои Нова демократија, од анкетираните, добива, во просек, 30,9 отсто, СИРИЗА 24,4 проценти, а ПАСОК е на третата позиција со 10,4 отсто.

Целта на истражувањето, според раководителот Панајотис Кустенис, била да се долови сликата од анкетите спроведени на почетокот на 2023 година и строго во однос на тоа за кого би гласале анкетираните на следните избори.  (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Наместо пауза – протест: Здравствените работници го искажуваат незадоволството, бараат решавање на проблемите

Следно

Наполи прв пат победи на гостински терен во нокаут фазата во ЛШ

Latest from Blog

Тухел останува во Баерн

Германскиот стратег Томас Тухел и следната сезона ќе биде тренер на минхенски Баерн, потврди претседателот на