На 78-годишна возраст почина легендарниот гитарист Џеф Бек

1 min read

Присуството на Џеф Бек на сцената и, пред сè, начинот на свирење ја редефинираа гитарската музика во 1960-ите години и влијаеа на движењата како хеви метал, џез-рок, па дури и панкот

Џеф Бек, еден од највлијателните рок гитаристи на сите времиња, почина на 78-годишна возраст.

EPA-EFE/LAURENT GILLIERON

Информацијата за неговата смрт беше потврдена на неговиот официјален профил на Твитер.

„Во име на неговото семејство, со длабока и длабока тага ја споделуваме веста за смртта на Џеф Бек. Откако ненадејно заболи од бактериски менингитис, тој вчера мирно почина. Неговото семејство бара приватност додека ја поминуваат оваа огромна загуба“,

се вели во објавата на твитер-профилот на гитаристот.

Британскиот музичар се прослави како дел од рок-групата „Јардбрдс“, каде што го замени гитаристот Ерик Клептон, пред да ја формира својата сопствена група заедно со пејачот и текстописец Род Стјуарт.

Неговото присуство и, пред сè, начинот на свирење ја редефинираа гитарската музика во 1960-ите години и влијаеа на движењата како хеви метал, џез-рок, па дури и панкот.

Џеф Бек е роден во јуни 1944 година во предградие на Лондон. Овој музичар има освоено осум од американскитте музички награди „Греми“.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

15 лица вчера возеле без возачка дозвола низ Скопје

Следно

Блинкен: Ќе се обидеме да спречиме конкуренцијата со Кина да прерасне во конфликт

Latest from Blog