Блинкен: Ќе се обидеме да спречиме конкуренцијата со Кина да прерасне во конфликт

1 min read

Американскиот државен секретар Антони Блинекн денеска изјави дека Кина е „најголемиот заеднички стратешки предизвик“ за Вашингтон и Токио, како и за нивните сојузници, и дека САД ќе се обидат конкуренцијата со Кина да ја претворат во конфликт.

„Јас и моите јапонски колеги се согласуваме дека Кина е најголемиот заеднички стратешки предизвик со кој се соочуваме ние, како и нашите сојузници и партнери“, рече Блинкен на заедничката конференција со јапонскиот министер за надворешни работи Јошимаса Хајаши и јапонскиот министер за одбрана Јасуказу Хамада,пренесе Танјуг.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

На 78-годишна возраст почина легендарниот гитарист Џеф Бек

Следно

„Ковачевски ја пофали средбата во Тирана, но не соопшти какви задачи доби на маса од Али Ахмети и Еди Рама“

Latest from Blog