МИНАТА ОД РИЕКА СОДРЖЕЛА 690 КИЛА ЕКСПЛОЗИВ: Ова е моментот на уништувањето (ВИДЕО)

1 min read

Откако противбродската мина, оставена во пристаништето Риека од Втората светска војна, успешно беше уништена со експлозив на безбедна локација во заливот Риека, во 14 часот и 45 минути се огласија сирените за крај на опасноста и завршување на акцијата за отстранување и неутрализирање на мината.

Како што информираат од Штабот за цивилна заштита на градот Риека, звукот на сирената што означи крај на опасноста означи и крај на забраната за престој во црвената зона на потенцијална непосредна опасност во близина на пристаништето Риека. Мината била од германско производство, имала 690 килограми експлозив, заедно со алуминиумската обвивка тежела околу 1100 килограми, а делумно била затрупана на длабочина од 19 метри.

Ваква мина долга 298 сантиметри, со пречник од 70 сантиметри, може да направи големи штети, а при операцијата за извлекување беше опасна се до пристаништето Риека, беше потенцирано попладнво на прес-конференција во Риека по успешното завршување на операцијата за отстранување и неутрализација на минита.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Црна Гора избира претседател: До 19 часот, гласале 60,5 отсто од гласачите

Следно

ВИДЕО: Митровиќ збесна и го турна судијата, Јунајтед со пресврт до полуфинале во ФА Купот

Latest from Blog