Црна Гора избира претседател: До 19 часот, гласале 60,5 отсто од гласачите

1 min read

Од Центарот за мониторинг и истражување (ЦЕМИ) велат дека има поплаки од граѓани за притисоци, односно дека гласачите добиваат телефонски повици да излезат и да гласаат за одредени кандидати

До 19 часот во Црна Гора денеска гласале вкупно 60,5 отсто од избирачите, покажуваат податоците на Центарот за мониторинг и истражување (ЦЕМИ).

На претседателските избори во 2018 година излезеноста во овој период беше 58,6.

Од ЦЕМИ велат дека има поплаки од граѓани за притисоци, односно дека гласачите добиваат телефонски повици да излезат и да гласаат за одредени кандидати.

Во Црна Гора утрово во 7 часот се отворени избирачките места за претседателските избори, а гласањето ќе трае до 20 часот.

Граѓаните избираат меѓу актуелниот претседател и лидер на Демократската партија на социјалистите, Мило Ѓукановиќ, заменик-претседателот на движењето Европа сега, Јаков Милатовиќ, лидерот на Демократскиот фронт Андрија Мандиќ, инфлуенсерот Јован Радуловиќ, претседателот на Обединета Црна Гора Горан Даниловиќ, лидерот на Демократите Алекса Бечиќ и пратеничката Драгиња Вуксановиќ Станковиќ од Социјалдемократската партија.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Навивачите на Динамо Загреб со посебна кореографија во чест на Адеми (ФОТО)

Следно

МИНАТА ОД РИЕКА СОДРЖЕЛА 690 КИЛА ЕКСПЛОЗИВ: Ова е моментот на уништувањето (ВИДЕО)

Latest from Blog