Мајка и син спасени од под урнатините 101 час по земјотресите во Туркије

1 min read

ДИЈАРБАКИР (АА) – Во јужниот турски град Дијарбакир, дури 101 час по разорните земјотреси окарактеризирани како „катастрофа на столетието“, од под урнатините се спасени мајка и син, известува „Анадолу“.

Спасувачките екипи во населбата Баглар, во Дијарбакир, од под урнатините ја спасија 32-годишната Себахат Варли и нејзиниот 10-годишен син Серхат.

Мајката и синот по извлекувањето се префрлени во болница.

„Најмалку 18.342 лица загинаа, а 74.242 се повредени по двата силни земјотреси кои во понеделникот ги потресоа јужните делови на Туркије, а кои се окарактеризирани како катастрофа на столетието“, потврди турската Агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД).

Два разорни земјотреси со интензитет од 7,7 и 7,6 степени по Рихтер, во понеделникот ги потресоа јужните делови на Туркије со епицентар во Кахраманмараш, а бројни спасувачки екипи и понатаму посветено работат на акциите за претрага и спасување на луѓето заробени под урнатините на зградите.

АФАД објави дека во моментов на терен работат повеќе од 120.000 спасувачи и трагачи.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

ЕК за БНТ: Бугарија и Северна Македонија да промовираат атмосфера на дијалог и да избегнуваат непотребни тензии

Следно

Нов социјален пакет за помош на социјално загрозените граѓани во Гази Баба

Latest from Blog