Лионел Скалони останува селектор на Аргентина до 2026 година

1 min read

После големиот триумф на Мундијалот во Катар, аргентинскиот селектор Лионел Скалони се договори со националниот сојуз за потпис на нов договор.

Сегашниот предводник на „гаучосите“ ќе остане селектор до СП 2026 година. Скалони уште пред Мундијалот имал начелен договор со федерацијата за продолжување на соработката. Лионел Меси ќе продолжи да соработува со новиот селектор, затоа што најдобриот фудбалер најави дека и натаму сака да го носи дресот на Аргентина.

Скалони на чело на Аргентина дојде после СП во Русија. Најпрво беше назначен за в.д. а потоа после смената на Сампаоли стана и официјално селектор на оваа земја.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Кина: Одлучно ја победивме епидемијата на ковид

Следно

Чадиковски: Излегуваме на марш за да кажеме дека условите во кои работат новинарите мора да бидат достоинствени

Latest from Blog

Тухел останува во Баерн

Германскиот стратег Томас Тухел и следната сезона ќе биде тренер на минхенски Баерн, потврди претседателот на