Левичарските партии во Франција заедно излегуваат на избори против Макрон и Ле Пен

1 min read

Левичарската опозиција во Франција најави дека заедно ќе оди на предвремени парламентарни избори подоцна овој месец за да се бори против партијата на претседателот Емануел Макрон и десничарското движење на Марин Ле Пен.

Социјалистите, зелените, комунистите и екстремно левичарската партија ЛФИ во заедничка изјава повикаа на алтернатива на Макрон и борба против расистичкиот проект на екстремната десница. Најавија и дека ќе поддржат заеднички кандидат во првиот круг од изборите во сите изборни единици.

Француската левица и претходно соработуваше, но во последните две години тие се разидоа поради различните позиции во однос на војната во Украина, но и она што се случува во Појасот Газа.

Францускиот претседател Макрон повика на вонредни парламентарни избори откако неговата партија претрпе тежок пораз на европските избори во неделата.

Според првите анкети, досега водство има Националниот собир на Марин Ле Пен. 

Извор: 24vesti.mk

Претходно

Ердоган и Алиев разговараа за израелските масакри во Газа и за други теми

Следно

Совети од ЦУК што да се прави ако граѓаните наидат или бидат каснати од змија

Latest from Blog