Јужноафриканската Република ја снабдува Русија со оружје и покрај неутралноста во конфликтот, обвини амбасадорот на САД во оваа земја

1 min read

Кабинетот на јужноафриканскиот претседател Сирил Рамафоса соопшти дека е разочаран од ваквите тврдења зашто не се обезбедени докази за нивно поткрепување, но додаде дека случајот се истражува

Јужноафриканската Република е еден од најважните сојузници на Русија во Африка, но таа остана непристрасна и се воздржа од гласање за резолуциите на ОН за војната во Украина

Амбасадорот на САД во Јужноафриканската Република обвини дека оваа земја ѝ испорачува оружје на Русија и покрај прогласената неутралност во руско-украинскиот конфликт. Амбасадорот Рубен Бриџети тврди дека руски брод бил натоварен со муниција и оружје во пристанишниот град Кејптаун минатиот декември.

„Тоа што Јужноафриканската Република ја вооружува Русија е длабоко неприфатливо. Ова не се потези на неутрална земја“,

изјави амбасадорот на САД за новинарите.

Тој обвини дека оружјето било натоварено во руски товарен брод кој тајно се закотвил во поморска база во близина на Кејптаун минатиот декември, а потоа бил пренесен во Русија.

„Уверени сме дека оружјето беше натоварено на тој брод. Јас би се обложил за точноста на тоа тврдење. Вооружувањето на Русите е исклучително сериозно и би сакале Јужноафриканската Република да почне да ја спроведува својата политика на неутралност во пракса“,

им рече амбасадорот на новинарите.

Кабинетот на јужноафриканскиот претседател Сирил Рамафоса соопшти дека е разочаран од ваквите тврдења зашто не се обезбедени докази за нивно поткрепување, но додаде дека случајот се истражува.

Јужноафриканската Република е еден од најважните сојузници на Русија во Африка, но таа остана непристрасна и се воздржа од гласање за резолуциите на ОН за војната во Украина.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Арсенал загуби уште еден важен фудбалер до крајот на сезоната

Следно

(ФОТО+ВИДЕО) Поради пожар, затворен за сообраќај мостот кој води од „Ист гејт“ кон Железничка станица

Latest from Blog