Италијански министер: Болсонаро не ни побара државјанство, а и не би можел да го добие

1 min read

Бразилските медиуми, по немирите на приврзаниците на Болсонаро во Бразилија во неделата, објавија дека поранешниот претседател побарал италијанско државјанство

Италијанскиот министер за надворешни работи Антонио Тајани денеска изјави дека поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро не поднел барање за италијанско државјанство и дека не би можел да го добие дури и да го направел тоа.

„Тој не го побара тоа и не верувам дека може да го добие, што се однесува до мене“,

изјави Тајани во интервју за италијанското радио.

Бразилските медиуми, по немирите на приврзаниците на Болсонаро во Бразилија во неделата, објавија дека поранешниот претседател бара италијанско државјанство.

Во неделата, илјадници демонстранти упаднаа во Конгресот, Врховниот суд и претседателската палата, одбивајќи да го признаат изборниот пораз на Болсонаро од левичарот Луис Инасио Лула да Силва, кој пред една недела положи заклетва како претседател на Бразил.

Бразилската полиција уапси околу 1 500 луѓе во понеделникот, еден ден откако радикалните приврзаници на Болсонаро ја ограбија зградата на Конгресот, ги пробија барикадите, се качија на покривот и ги искршија прозорците.

Болсонаро, кој моментално престојува во американската сојузна држава Флорида, а вчера беше хоспитализиран поради болки во стомакот, никогаш јавно не се огласил и не ја признал загубата на изборите.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Нула депонии во Аеродром во 2023 година: Интензивни активности за чистење на јавните површини

Следно

Кина престана да издава визи за јапонските граѓани

Latest from Blog