Кина престана да издава визи за јапонските граѓани

1 min read

Кинеските власти денеска престанаа да издаваат какви било визи за јапонските граѓани, дури и за туристички патувања.

Кинескиот центар за аплицирање за визи во Јапонија испрати известување до јапонските тур-оператори за мерката на кинеските власти.

Сè уште се непознати причините за таквата одлука на Пекинг.

Претходно, Кина го замрзна издавањето на краткорочни визи за Јужнокорејците како реципрочна мерка против Ковид-19 на Сеул.

Од 30 декември, Токио ги тестира на коронавирусот сите кои пристигнуваат од Кина. (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Италијански министер: Болсонаро не ни побара државјанство, а и не би можел да го добие

Следно

Обвинителство со детали за обвинението за измама во приватната клиника Жан Митрев

Latest from Blog