Гала филмска вечер по повод Месецот на франкофонијата

1 min read

По повод Месецот на франкофонијата, Францускиот институт во Скопје и Амбасадата на Франција во Северна Македонија вечер во кино „Милениум“ организраат гала филмска вечер со проекција на филмот „Со полно работно време“.

Настанот, поддржан од МКЦ и Зегин, ќе го отворат францускиот амбасадор Сирил Бомгартнер и амбасадорката на Швјцарија во Скопје Вероник Хулман.

Филмот „Со полно работно време“ е дело на режисерот Ерик Гравел, а во главните улоги играат Лора Калами, Ан Суарез. Добитник е на две награди на Филмскиот фестивал во Венеција – за најдобар режисер и за најдобра актерка, две награди Цезар 2023 – за најдобра монтажа и за најдобра музика.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Три земји воведоа забрана за увоз на говедско месо од Бразил поради истрага за кравјо лудило

Следно

Данило потпиша нов договор со Јувентус

Latest from Blog