ФОТО: Ракавиците на Буфон одат на продажба, парите наменети за Турција

1 min read

Ракавиците на италијанскиот голман Џанлуиџи Буфон се продааваат за помош на жртвите од земјотресот во Турција во понеделникот.

Дефанзивецот на Аталанта, Мерих Демирал на Твитер објави дека ги ставил на аукција потпишаните ракавици на 45-годишниот Буфон, така што целиот приход од продажбата ќе биде дониран на турската невладина организација Ахбап.

Буфон најголемиот дел од кариерата го помина во Јувентус за да освои 10 титули во Италија во Серија А. Тој сега игра за неговиот клуб од детството Парма во Италија.

Поранешниот голман на Јувентус и Пари Сен Жермен и помогна на Италија да го освои Светското првенство во фудбал во 2006 година.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

85 санкции за брзо возење на територија на СВР Битола

Следно

Туркије: 12-годишно момче спасено во Хатај, дури 182 часа по земјотресот

Latest from Blog