Туркије: 12-годишно момче спасено во Хатај, дури 182 часа по земјотресот

1 min read

ХАТАЈ (АА) – На осмиот ден од потрагата по преживеани во градот разурнат од земјотресот Хатај, на југот на Туркије, спасено е 12-годишно момче по име Каан, јавува Анадолу.

Спасувачките тимови не престануваат да трагаат по преживеаните по разорниот земјотрес што пред седум дена погоди десет градови во јужна Туркије.

Припадниците на градската противпожарна служба Коџаели, кои беа распоредени во областа Џебраил, во Антакија, лоцираа 12-годишно момче под урнатините.

Момчето по име Каан успешно беше извлечено од урнатините, по што му беше укажана лекарска помош.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

ФОТО: Ракавиците на Буфон одат на продажба, парите наменети за Турција

Следно

Странец пронајден паднат во стан, починал во болницата „8 Септември“

Latest from Blog