Фергусон му посака добредојде на Клоп во „Клубот 1000“

1 min read

Легендата на англискиот фудбал и долгогодишен менаџер на Манчестер јунајтед, Алекс Фергусон, му честиташе на Јирген Клоп што стигна до 1.000 натпревари како менаџер.

Натпреварот на Ливерпул против Челзи во 21. коло од Премиер лигата ќе биде јубилеен за германскиот стручњак.

– Среќен сум што можам да му посакам добредојде на Јирген Клоп во Клубот 1000. Јирген е несомнено еден од најнадарените тренери во светскиот фудбал и посветеноста и страста што Јирген ги носи на оваа улога се инспирација за сите кои се стремат кон кариера во фудбалскиот тренер. Многуте трофеи што веќе ги освои во кариерата, вклучително и Лигата на шампионите и Премиер лигата во последните сезони со Ливерпул, го потврдуваат неговиот статус меѓу фудбалската елита, изјави Сер Алекс Фергусон.

На чело на Ливерпул Клоп забележа 410 настапи, 319 со Борусија Дортмунд и 270 со Мајнц. Денешниот од 13:30 против Челзи во Премие рлигата ќе биде 1.000-ти за Германецот.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Градоначалникот на Илинден се сретна со пратеник и заменик градоначалник од Србија

Следно

Укинати забраните за камиони на Стража и Пресека, еве каква е состојбата на патиштата во Македонија

Latest from Blog

Тухел останува во Баерн

Германскиот стратег Томас Тухел и следната сезона ќе биде тренер на минхенски Баерн, потврди претседателот на