Укинати забраните за камиони на Стража и Пресека, еве каква е состојбата на патиштата во Македонија

1 min read

Забраните за движење на тешки товарни возила на планинските премини Стража и Пресека се укинати.

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно влажни коловози. Врнежи од снег се бележат на планинските премини Стража, Ѓавато, Буково, Пресека и во Ресен, Крушево и Попова Шапка, но во моментов нема пречка за одвивање на сообраќајот.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Фергусон му посака добредојде на Клоп во „Клубот 1000“

Следно

Повеќе села од Голо Брдо без струја, движењето отежнато поради снегот

Latest from Blog