Еврејските доселеници вандализираа имот на Палестинци, го блокираат влезот во Рамала

1 min read

РАМАЛА (АА) – Еврејски доселеници денес вандализираа палестински имот и го затворија влезот во градот Рамала на окупираниот Западен Брег, јавува Анадолу.

Очевидци наведоа дека доселениците кои живеат во населбата Бет Ел го затвориле влезот што води кон градовите Рамала и Ал-Бирех користејќи камења и контејнери за ѓубре, и ги спречија палестинските возила да минуваат.

Тие изјавија дека израелските сили биле присутни на самото место за да ги заштитат доселениците и не ги спречиле да го блокираат преминот.

Еврејските доселеници денес го нападнаа селото Хумса ал-Фавка, источно од Западниот Брег, и запалија палестински имот во селото.

Акцијата за одмазда на доселениците уследи по нападот, за кој се верува дека го извршил Палестинец, во кој загинаа двајца еврејски доселеници во близина на населбата Хамра на североистокот на Западниот Брег.

Тензиите се зголемија во последните неколку денови по израелските напади врз верниците во џамијата Ал Акса во окупираниот Источен ал-Кудс (Ерусалим).На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Турскиот министер Акар: „Агресивниот став на Израел ја зголемува тензијата во регионот“

Следно

Грчец два дена е во тотален мрак поради неконтролирани кражби на струја

Latest from Blog