Ердоган во предност, но недоволна – Турција оди во втор круг на изборите

2 mins read

По преброените 97 отсто од гласачките ливчиња, Ердоган води со 49,39 отсто, а Киличдароглу има 44,92 отсто, јави државната новинска агенција Анадолу. Државната изборна комисија објави дека 49,49 отсто од гласачите гласале за Ердоган по преброените 91,93 отсто од гласачките ливчиња

Турција оди во вториот круг на изборите откако претседателот Реџеп Таип Ердоган на изборите вчера оставри пдобар резултат од очекуваниот и има значителна предност пред својот ривал, но недоволна за потребното мнозинство.

Ниту Ердоган ниту кандидатот на опозицијата Кемал Киличдароглу не добија 50 отсто и повторно ќе се соочат на 28 мај. Киличдароглу, кој најави дека на крајот ќе победи, ги повика своите поддржувачи да бидат трпеливи и ја обвини партијата на Ердоган дека се меша во пребројувањето на гласовите и манипулира со објавувањето на резултатите.

Ердоган, кој доби повеќе гласови од очекуваните според предизборните анкети, се појави самоуверен и борбен кога синоќа им се обрати на своите следбеници.

„Имаме 2,6 милиони гласови повеќе од нашиот најблизок ривал. Очекуваме разликата уште повеќе да се зголеми кога резултатите ќе бидат официјални“,

рече Ердоган.

По преброените 97 отсто од гласачките ливчиња, Ердоган води со 49,39 отсто, а Киличдароглу има 44,92 отсто, јави државната новинска агенција Анадолу. Државната изборна комисија објави дека 49,49 отсто од гласачите гласале за Ердоган по преброените 91,93 отсто од гласачките ливчиња.

Третиот, националистичкиот кандидат Синан Оган освои 5,3 отсто од гласовите и може да го одлучи победникот, во зависност од тоа кого ќе поддржи во вториот круг.

На парламентарните избори одржани паралелно со претседателските избори, Народната алијанса, составена од исламистичката партија на Ердоган АКП, националистичката МХП и други, постигна подобар од очекуваниот резултат и е на добар пат да добие мнозинство. По пребројувањето на 93 отсто од гласачките ливчиња, се очекува тој да има 324 од вкупно 600 мандати.

Националната алијанса на Киличдароглу од шест опозициски партии, вклучително и секуларната Републиканска народна партија (ЦХП) основана од Ататурк, освои 211 места.

Алијансата за труд и слобода, предводена од прокурдската Зелено-левичарска партија, според сегашните податоци ќе има 65 места во парламентот.

Изборите, кои се и парламентарни, будно се следат во западните престолнини, на Блискиот Исток, во НАТО и во Москва.

Поразот на Ердоган, еден од најважните сојузници на претседателот Владимир Путин, веројатно ќе го вознемири Кремљ, но ќе ја утеши администрацијата на Бајден, како и многу европски и блискоисточни лидери кои имаа проблематични односи со Ердоган.

Турскиот лидер со најдолг стаж ја претвори членката на НАТО и втората по големина земја во Европа во глобален играч, ја модернизираше преку големи проекти како што се нови мостови, болници и аеродроми и градење воена индустрија на која и завидуваат странските земји.

Неговата нестабилна економска политика на ниски каматни стапки, која предизвика спирална криза на трошоците за живот и инфлација, предизвика гнев кај гласачите. Бавниот одговор на неговата влада на разорниот земјотрес во југоисточна Турција во кој загинаа 50 000 луѓе дополнително ги налути.

Киличдароглу вети дека ќе ја насочи Турција кон нов курс со заживување на демократијата по долгогодишна државна репресија, враќање на православните економски политики, зајакнување на институциите кои ја изгубија автономијата под цврстиот притисок на Ердоган и обновувајќи ги кревките врски со Западот.

Фото: EPA-EFE/Necati Savas

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Видео: МВР отвори предмет за полицаецот кој со пендрек го удри Талески

Следно

Мурињо е горд на „фантастичната“ сезона со Рома

Latest from Blog