Мурињо е горд на „фантастичната“ сезона со Рома

1 min read

Жозе Мурињо инсистира дека постојано знаел дека Рома „нема ресурси“ да се бори за топ 4 пласман во Серија А и да стигне до финалето на Лига Европа, но додава дека имале „фантастична“ сезона и покрај разочарувачкото 0:0 реми со Болоњаа.

„Горд сум на мечот, бидејќи професионалноста не се менува дури и да играме со У-15 играчи или некоја девојка од женскиот тим. Ова беше прв старт за Свилар и Мисори, а Тахировиќ ретко добива шанса, а за противник имавме силен тим на Болоња, каде што Тијаго Мота завршува одлична работа. Фановите треба да ме слушаат што зборувам. Кога бевме на второто или третото место неколку недели, секогаш велев дека овој тим нема доволно ресурси да оди до крај во двете натпреварувања. Не биравме меѓу нив, но го велев истото последните два месеци“, вели Мурињо.

Рома има шанса да добие директно место во Лигата на шампиони со освојување на титулата во Лига Европа.

„Нашата сезона е фанатастична. Луѓето може да кажуваат што сакаат и да ги анализираат резултатите, но за мене ова беше сезона одиграна до лимит. Тоа е доволно за мене“, вели Мурињо.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Ердоган во предност, но недоволна – Турција оди во втор круг на изборите

Следно

Судир на камион и патничко комбе на автопат во Мексико, загинаа најмалку 13 лица

Latest from Blog

Тухел останува во Баерн

Германскиот стратег Томас Тухел и следната сезона ќе биде тренер на минхенски Баерн, потврди претседателот на