Две недели по пад на авион: Чудесно преживување на четири деца во колумбиската џунгла

1 min read

БОГОТА (АА) – Повеќе од две недели по падот на мал авион во Колумбија, пронајдени се четири деца, јавува Анадолу.

Од 1 мај немаше вести за малиот авион со седум лица.

Екипите на теренот вчера пронајдоа остатоци од авионот и четири живи деца.

„Како резултат на напорните пребарувања на нашите војници, најдовме четири живи деца во авионот што се урна во Гуавијаре. Тоа е голема радост за земјата“, изјави колумбискиот претседател Густаво Петро.

Наведено е дека во авионот имало и 11-месечно бебе кое преживеало.

Не се објавени детали за тоа како преживеале децата.

Во вестите на „Блу радио“ објавено е дека едно од децата поставило привремено засолниште во шумата за да ги спаси своите помали браќа и сестри.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

„М“ НА ВАРДАН ТОЗИЈА ЌЕ БИДЕ ПРЕТСТАВЕН НА ФИЛМСКИОТ МАРКЕТ ВО КАН

Следно

Силното невреме го поплави Нови Сад, две лица повредени

Latest from Blog