„М“ НА ВАРДАН ТОЗИЈА ЌЕ БИДЕ ПРЕТСТАВЕН НА ФИЛМСКИОТ МАРКЕТ ВО КАН

1 min read

Вториот долгометражен филм на режисерот Вардан Тозија „М“, по успешното деби „Џган“,  ќе биде прикажан на маркетот на Канскиот филмски фестивал за филмски професионалци кој трае од 16 до 27 мај, соопшти Агенцијата за филм на Македонија. Агенцијата има штанд на маркетот во рамки на павилјонот на земјите од Југоисточна Европа.

„М“ е снимен цо продукција на „Фокус покус филмс“, односно во во копродукција меѓу Македонија, Хрватска, Косово и Франција. Станува збор за дистописка бајка, приказна за осумгодишниот Марко кој во суровиот и мрачен свет обземен со таинствен вирус е во потрага по својата мајка.

На маркетот ќе биде претставен и проект на режисерот Доријан Жеспер, копродукција на Белгија, Франција, Англија и „Веда Филм“ од Македонија.

ИЗВОР: sdk.mk

Претходно

ВИДЕО: ФИФА го претстави логото за Мундијалот во 2026 година

Следно

Две недели по пад на авион: Чудесно преживување на четири деца во колумбиската џунгла

Latest from Blog

Кралот на неблагодарните

Планинарот Равичандар Тарумалингам е најден во озлогласената „смртна зона“ на Еверест, на околу 8.300 метри, каде