Доналд Трамп: „Светската војна никогаш не била вака блиску“

1 min read

ЊУЈОРК (АА) – Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека „третата светска војна никогаш не била толку блиску“, јавува Анадолу.

По повод годишнината од Руско-украинската војна, Трамп објави видео на официјалната страница.

„Третата светска војна никогаш не била толку блиску“, изјави Трамп, додавајќи дека тој е единствениот претседател кој не започнал војна со генерации.

Трамп рече дека американската администрација ги поддржала бунтовите во Украина во 2014 година.

„Украинската војна можеме да ја завршиме за 24 часа со вистинско раководство“, истакна Трамп.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Баербок и Фезер во Туркије: Последиците од земјотресите не можат да се опишат со зборови

Следно

Нови дојави за бомби повторно ја прекинаа наставата

Latest from Blog