Џо Бајден и Риши Сунак се состанаа во Белфаст

1 min read

ЛОНДОН (АА) – Американскиот претседател Џо Бајден и британскиот премиер Риши Сунак се состанаа денес во Белфаст, пренесува Анадолу.

Како дел од посетата по повод одбележувањето на 25-годишнината од Договорот од Велики петок/Белфастски договор“, двајцата лидери одржаа разговори во хотелот „Гранд Централ“ во Белфаст, главниот град и најголемиот град на Северна Ирска.

Посакувајќи му добредојде на Бајден, Сунак рече: „Договорот од Белфаст „ја трансформира Северна Ирска во просперитетно место што го гледаме денес“.

„Мојот фокус е на градење подобра иднина за луѓето овде и низ Обединетото Кралство“, додаде тој на Твитер.

И партиските лидери во Северна Ирска одржаа краток разговор со американскиот претседател.

Бајден ќе замине за главниот град на Ирска, Даблин, по неговиот говор на Универзитетот „Алстер“.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Фахретин Алтун повика на глобална борба против терористичката организација ФЕТО

Следно

Изготвена проектна документација за изградба на фекална канализација на дел од Илинден

Latest from Blog