Бројот на загинати во земјотресите во Туркије се зголеми на 50.096

1 min read

АНКАРА (АА) – Бројот на загинати во разорните земјотреси што минатиот месец ја погодија Јужна Туркије се зголеми на 50.096, потврди Управата за вонредни ситуации (АФАД), јавува Анадолу.

Претседателот на АФАД, Јунус Сезер, изјави дека се повредени 107.204 луѓе.

Два разорни земјотреса со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала ги погодија јужните делови на Туркије на 6 февруари со епицентар во Кахраманмараш.

Повеќе од 13,5 милиони луѓе во Туркије беа погодени од разорните земјотреси, како и многу други во Северна Сирија.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Зошто Ши Џинпинг престана да се фарба?

Следно

Чавушоглу разговараше со официјални лица на маргините на Меѓународната донаторска конференција во Брисел

Latest from Blog