Белгиската полиција приведе 8 лица во антитерористички акции

1 min read

БРИСЕЛ (АА) – Полицијата во Белгија приведе осум лица за време на антитерористички рации низ земјата, соопшти Федералното обвинителство, пренесува Анадолу.

Во соопштението на Обвинителството се вели дека полициски тимови извршиле претреси во главниот град Брисел и Антверпен, вториот по големина град во земјата.

Пет лица се приведени во претресите спроведени во Антверпен и неговата околина. Се истакнува дека двајца од приведените планирале терористички напад во Белгија.

Уште три лица се приведени во Брисел. Се нагласува дека тројцата се осомничени за планирање терористички напад.

Обвинителството соопшти дека претресите биле извршени за две различни истраги кои евентуално би можеле да бидат поврзани.

Во соопштението не се споделени дополнителни информации.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Туркије: Пречекувањето на терористите на ПКК/ЈПГ „фрла сенка врз угледот на францускиот Сенат“

Следно

Албанската полиција нуди награда од 100 илјади евра за информација за нападот врз Топ чанел

Latest from Blog