Барселона под истрага, во која лига ќе игра следната сезона?

1 min read

Случајот на Негреира може да има огромни последици за фудбалскиот клуб Барселона која се соочува со исфрлање од сите натпреварувања на УЕФА доколку биде прогласен за виновен.

Како што јави шпанската телевизија TV3, а пренесе весникот “Marca” управата на Барселона веќе почнала да бара алтернативни натпреварувања доколку УЕФА ја исфрли од своите натпреварувања.

Најверојатните решенија засега се дека Барселона ќе игра пријателски натпревари и на тој начин ќе заработи доволно за финансиски да опстане.

Друга опција е клубот да се приклучи на некоја од азиските лиги. Може да се случи и Барселона да игра во некоја од европските лиги, но оваа можност допрва треба дополнително да се истражи.

Претседателот на Барселона, Жоан Лапорта, неодамна се сретна со Александер Чеферин, претседателот на УЕФА, и наводно му ги објаснил деталите за случајот со надеж дека УЕФА нема строго да го казни клубот.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ВИДЕО) Се урнаа дел од зграда и скеле во центарот на Загреб

Следно

(ВИДЕО) Во „чевлите“ на лицата со попреченост – секојдневна битка да се влезе дома, во автобус, па дури и на доктор

Latest from Blog