Американска аеровселенска компанија ја лансира првата 3Д-печатена ракета во светот

1 min read

ВАШИНГТОН (АА) – Американската аеровселенска компанија „Релативити Спејс“ (Relativity Space) доцна синоќа направи трет обид за лансирање во вселената на првата 3Д-печатена ракета во светот, јавува Анадолу.

Ракетата „Теран 1“, која беше лансирана од Кејп Канаверал, Флорида, доживеа неуспех веднаш по полетувањето.

Ракетата се искачи движена од вертикален проток на светлина од бел оган што се претвори во син додека се движеше кон небото.

„Денешното лансирање покажа дека ракетната технологија со 3Д-печатење на ‘Релативити’ ќе овозможи креирање на нашето следно возило, ‘Теран Р’“, објави компанијата на Твитер.

„Успешно го поминавме Max-Q, највисоката состојба на стрес на нашите печатени зданија. Ова е најголем доказ за нашиот нов пристап на производство“, се додава.

Последното лансирање, наречено „Со среќа, забавувај се“, беше трет обид за лансирање на компанијата во изминативе две недели.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Баербок пред посетата на Скопје: Ако ги изневериме, ќе ги загубиме Македонките и Македонците за Европа

Следно

Поставена безбедносна ограда на мостот во Брњарци

Latest from Blog