Земјотрес го погоди централниот дел на Србија

1 min read

Епицентарот бил во близина на градот Крагујевац во централниот дел на Србија

Земјторес со силина од 3.8 степени по Рихтер го погоди централниот дел на Србија денеска околу 19 часот и 30 минути. Според информациите, епицентарот е во близина на Крагујевац, а истиот бил почувствуан и во околните градови Јагодина, Парачин и Краљево.

Од српската управа за хидрометеролошки работи кажаа дека земјотреси со ваков интензитет може да предизвикаат многу мали оштетувања на објекти во епицентралното подрачје, а засега иако реакции за силината на земјотресот од граѓани има, сепак, нема податоци за оштетени објекти.

Еден час пред земјотресот во Србија, земјотрес со сличен интензитет ја погоди Босна и Херцеговина, а истиот беше почувствуван и во Хрватска.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Девојка почина по судири меѓу навивачи на Палмеирас и Фламенго

Следно

Сега не е време за прием на Украина во НАТО, се согласиле сојузниците

Latest from Blog