Загрозена иднината на коралните гребени во Занзибар

1 min read

ЗАНЗИБАР (АА)

– Шебнем ЏОШКУН​​​​​​​

Иднината на коралните гребени во Занзибар е загрозена од глобалните климатски промени и риболовот, јавува Анадолу.

Занзибар, островот поврзан со Танзанија во Индискиот Океан, е дом на повеќе од 100 различни корали и повеќе од 500 водни видови.

Локалните жители ги нарекуваат „корални градини“, а гребените се познати како најразновидните екосистеми во морската средина.

Според најновите истражувања, активностите на риболов, кои се едно од најважните средства за егзистенција на локалното население што живее на островот, и зголемувањето на температурата на водата поради глобалните климатски промени имаат негативно влијание врз екосистемот на коралните гребени.

Факторите како што се риболовот, климатските промени и загадувањето со пластика предизвикуваат еколошки пад на гребените.

Околу 25 отсто од морскиот екосистем е формиран околу коралните гребени, кои обезбедуваат живеалиште на видовите за засолниште, гнездење и мрестење.

Милиони луѓе низ светот живеат во близина на коралните гребени и имаат корист од овој екосистем. Доколку не се одржи рамнотежата на коралните гребени во морскиот екосистем, што обезбедува големи финансиски придобивки за луѓето, тие ќе се соочат со различни закани како што се риболов и туристички активности, белеење на коралите и загадување од морскиот сообраќај.

Богатата историја, зачините, плажите со бел песок и синиот океан се карактеристиките на Занзибар, остров во Танзанија на источната страна на Африка.

Во последно време стана популарно туристичко место кое главно го посетуваат туристи од целиот свет, по сафарито Серенгети.

Често се нарекува „остров на зачините“ поради различните видови зачини што се одгледуваат на островот. Тој бил важен за трговија уште од античко време.

Стоун Таун, стариот дел на сегашниот главен град Занзибар Сити, некогаш бил трговски центар за слонова коска и зачини.

Занзибар е независна африканска земја долго време, па дури и по нејзиното обединување со Тангањика во 1964 година, ја задржа регионалната автономија.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Туркије: Спасени се 35 нерегуларни мигранти потиснати од Грција

Следно

ФОТО: Дејан Кулушески со уште неколку светски познати фудбалски ѕвезди се одмара во селото Орман кај Охрид

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета