Возач низ Прилеп возел со 4,55 промили алкохол во крвта!

1 min read

рекламаВо текот на изминатата вечер  (19/20.08.2023) во периодот од 23.00 до 05.00 часот на подрачјето на  СВР Битола спроведена е засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возило под дејство на алкохол.

При контролата  санкционирани се 58 возачи од кои 29 во Прилеп, 13 во Битола, 6 во Крушево , 5 во Македонски Брод, 3 во Ресен и 2 во Демир Хисар. Во Прилеп е санкциониран и возач кај кого се измерени 4,55 промили алкохол.

реклама

За време на контролата биле санкционирани и 42 други видови прекршоци.

Акциските контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и сите да придонесеме за безбедност во сообраќајот.

рекламаПретходно

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и денеска со меѓусебни обвинувања за тоа кој е за, а кој против интеграција во Европската унија

Следно

Тешко повредена жена откако возило удрило во неа на улица во Охрид

Latest from Blog