Воените активности на украинските сили продолжуваат во регионот на Доњецк

1 min read

ДОЊЕЦК (АА) – Воените активности на украинските сили во регионот на Доњецк продолжуваат во услови на контраофанзивата на Киев против Русија, јавува Анадолу.

Украинските војници од 56-та бригада во регионот на Доњецк продолжуваат со подготовките против руските сили на артилериските позиции во правец на Бахмут.

Градот Бахмут, транспортен и логистички центар во регионот на Доњецк, дел од индустријализираниот регион Донбас, каде што во голема мера се зборува руски јазик, кој Москва го анектираше минатата година, е епицентар на интензивните борби меѓу Русија и Украина.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Пекинг и Вашингтон ги продолжуваат разговорите за климатските промени по речиси едногодишна пауза

Следно

„Доволно возасни“ на Горан Столевски вечерва на „Синедејс“

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета