Во затворот Идризово откриен тунел за бегство

1 min read

Рано утрово затворската полиција во затворот во Идризово направила голема акција со цел да ги сузбие можните обиди за бегство на осудените лица. Во акцијата била вклучена и градежна механизација.

Неофицијално, во акцијата е откриен ископан тунел во должина од околу 60 метри. Недостасувале уште неколку метри за да се дојде до главниот преграден ѕид на затворот. Според првичните неофицијални информации, тунелот бил добро осмислен, а во кој имаше и потпорни греди. Осветлувањето било решено со пуштен кабел со светилки.

Според информациите тунелот се копал најмалку 4 до 5 месеци наназад.

Пред еден месец директорот на затворот Шпенд Тахири го смени комплетното раководство на затворската полиција и назначи лица со искуство во затворскиот систем, кои веќе почнаа да даваат резултати.

Дали директорот на Управата за извршување санкции ќе превземе нешто доколку се откријат сторителите?

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Изречени казни од 12.500 евра за градилиштето зад Универзалната сала

Следно

Стејт департмент: Недостиг на судска и медиумска независност и корупцијата главни проблеми во Албанија

Latest from Blog