Во виенски „Музикферајн” почнаа пробите пред светската премиера на „Македонисимо“ на Симон Трпчески и пријателите

1 min read

Во Стаклената сала на најпрестижната концертна сцена во глобални рамки, виенски „Музикферајн” започнаа пробите пред светската премиера на оркестарската верзија на проектот „Македонисимо“ на Симон Трпчески и пријателите, информира „КултурОп“.

Во аранжман на Пандев Шахов, бисерите на македонската традиционална музика на Големата сцена на Музикферајн на 2 март од 20 часот ќе ги изведе добро познатиот квинтет во чиј состав покрај Трпчески се и Александар Краповски, Александар Сомов, Хидан Мамудов и Влатко Нушев, заедно со австрискиот Тонкунстлер оркестар под диригентската палка на маестро Јутака Садо од Јапонија.

фото: КултурОп

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ИЗВОР: republika.mk

Претходно

„Ќе бидете кренати во воздух“ – евакуирано е градското собрание на Подгорица

Следно

(ВИДЕО) Снема место во затворите, спас се бара во пробацијата

Latest from Blog